odnawialne źródła energii

Facebook Facebook
Tania energia cieplna z odpadów - metody termicznej utylizacji
25.03.2017

Tania energia cieplna z odpadów - metody termicznej utylizacji

Poszukiwanie tanich źródeł energii cieplnej trwa od lat na całym świecie. Technologia i postęp naukowców umożliwiają wytwarzanie jej praktycznie z każdego rodzaju odpadów czy surowców energetycznych. Spalanie paliw kopalnych, biomasy, gazu czy oleju opałowego to już przeszłość - twierdzą tak liczni naukowcy na wielu konferencjach. Obecnie liczy się gospodarka obiegu zamkniętego ( BOZ ) . Co to jest?

Gospodarka obiegu zamkniętego to system zamkniętego gospodarowania odpadami, surowcami oraz system produkcji tak, aby optymalizować efektywność produkcji, wytwarzania ciepła i energii. W skrócie to nic innego jak zagospodarowywanie odpadów w celu ich termicznej utylizacji, która jest całkowicie ekologiczna i tania - bo rozwiązuje dwa problemy: odpadów a także taniego ciepła i energii.
 
Nasza firma oferuje szereg technologii w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego. Umożliwia to oferowany innowacyjny proces mikronizacji stałych substancji i surowców. Mikronizacja czyli mielenie paliwa do wielkości mikronów umożliwia jego szerokie zastosowanie w produkcji paliw alternatywnych. I tak mikronizowany węgiel kamienny czy brunatny można mieszać z RDF, słomą, osadami ściekowymi itp a potem spalać.
 
Spalanie - czyli termiczna utylizacja umożliwia nam wytworzenie taniej energii , którą możemy wykorzystać w technologii np: suszenia a także po zastosowaniu kogeneracji przetworzyć na energię elektryczną. Takie systemy kogeneracji z biomasy i paliw alternatywnych też nasza firma oferuje na rynku.
 
Wyżej wspomniana mikronizacja w specjalnych maszynach ( młynach ) nie tylko rozdrabnia surowiec, ale też go osusza i higienizuje. Co ważne, po procesie mikronizacji mamy homogeniczne paliwo energetyczne, które możemy spalać  w palnikach pyłowych lub w paleniskach schodkowych przemysłowych.
 
Gospodarka obiegu zamkniętego wykorzystuje tanie surowce i paliwa do produkcji prądu i ciepła. Stosują ją nie tylko gminy, powiaty i miasta ale też koncerny i fabryki, które dbają o ekologię oraz swój prestiż i markę. Na chwilę obecną, możemy dostarczyć technologie, które spalają efektywnie:
 
- osady ściekowe
- rdf i jego mieszanki
- odpady rolnicze
- odpady agro i biomasy
- paliwa alternatywne
 
Osady ściekowe to pozostałości z oczyszczania ścieków w biologicznych oczyszczalniach ścieków.Mają wysoką wartość opałową i po mikronizacji mogą być składnikiem wielu paliw alternatywnych, Można też je utylizować termicznie w palnikach pyłowych
 
RDF zgodnie z nowym prawem, jako frakcja odpadów, która ma wartość opałową, nie może być składowany. Może być spalany w spalarniach ale też cementowniach. Może też być jednak składnikiem paliw alternatywnych i daje obiecujące efekty po mieszaniu z węglem brunatnym, kamiennym oraz zrębką drzewną, słomą. Np: RDF ze zrębką drzewną można zgazować i gaz skierować do silników kogeneracji. 
 
Odpady rolnicze - tani surowiec np:gałęzie, siano czy słoma którą łatwo przerobić na kaloryczny brykiet to tanie paliwo, które nie wymaga dużych inwestycji w system ciepłowni gminnej czy kotłowni lokalnej. Oczywiście mamy też tu szerokie spektrum biogazowni rolniczych. Dla biogazowni mamy kontenerowe kotłownie do ich rozruchu technologicznego. 
 
Paliwa alternatywne czyli różnego rodzaju mieszanki odpadów i surowców - powstaje ich wiele, Można je spalać w paleniskach schodkowych lub zgazowywać. W obu przypadkach można szybko i tani uzyskać energię cieplną ale też po zastosowaniu silników gazowych czy turbin parowych - tanią energię elektryczną.
 
Wskazane sposoby zagospodarowania odpadów i metody ich termicznej utylizacji są dostępne na rynku, i to one właśnie gwarantują niezależność energetyczną co jest podstawą gospodarki obiegu zamkniętego. A co najważniejsze, są źródłem najtańszej energii cieplnej i elektrycznej lub źródła ogrzewania. 

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij