odnawialne źródła energii

Facebook Facebook
Piece i kotły z wentylatorem wyciągowym
21.08.2019

Piece i kotły z wentylatorem wyciągowym

Kotły i piece z wentylatorem wyciągowym  są niskoemisyjne i przyjazne środowisku. Spełniaja wymogi nowych rozporządzeń w sprawie ograniczenia emisji spalin i smogu.

Dlaczego nowoczesny kocioł c.o zasypowy musi mieć wentylator - rozwiązanie jest oczywiste - bo musi być precyzyjnie prowadzony przebieg procesu spalania. Tylko wtedy możemy wpływać na niskie parametry emisji spalin. W dobrych kotłach zgazowujących drewno, które są praktycznie jedynymi piecami spełniającymi aktualne rygorystyczne normy - stosuje się wentylatory wyciągowe spalin. Przy regulacji powietrza pierwotnego i wtórnego spełniają one parę funkcji:

  • wpływają na kontrolę procesu dopalania
  • zabezpieczają przed dymieniem się z pieca po otwarciu drzwiczek
  • stablizują ciąg kominowy polepszając warunki pracy kotła
Stosowanie wentylatora odciągowego spalin jest zatem standardem, tym bardziej jeśli chcemy stosować sondę lambda do regulacji tlenu podczas spalania.
 
Kotły c.o zasypowe zgazowujące drzewo posiadają emisję praktycznie na poziomie kotłów na pellet albo nawet ją przewyższają - spalanie gazu drzewnego jest bowiem na poziomie spalania pirolitycznego czy gazu.
 
Cena pieców i kotłów c.o z wentylatorem wyciągu jest trochę wyższa, ale mamy większe bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Co więcej, nie musimy mieć dużego komina co czasami jest dużą przeszkodą w montażu kotła na pellety i biomasę. Często mamy wolny praktycznie kanał dymowy o przekroju wentylacyjnego jakieś 10 x 10 i montaż kotła bez wentylatora wyciągowego byłby dużym ryzkiem, że będzie komin za mały.
 
Co się dzieje gdy komin jest za mały ?
 
Mamy wówczas niewłaściwe podciśnienie w kominie czyli tzw ciąg komina. Co się wtedy dzieje ? Mamy szereg problemów:
  • kocioł się smoli i zanieczyszcza, traci wówczas wydajność
  • cofa się dym do kotłowni co jest niebezpieczne 
  • zmieniają się parametry spalania - piec pali więcej niż powinien
  • mamy trudności z uruchomieniem i rozpaleniem w kotle
  • piec ma niższą moc - nie dogrzewa
Jak widać problemów jest dużo. W takim przypadku zaleca się montaż wyłącznie kotła z wentylatorem wyciągu spalin . Czasami dopłacenie do takiego wentylatora jest i tak dużo tańsze niż przebudowa samego komina.
 
W przypadku piecy z wentylalatorem wyciągowym mamy jeszcze kolejną zaletę, że można zamontować do nich sondę lambda lub czujnik temperatury spalin albo termoparę i dokładniej kontrolować proces samego spalania, automatyzując go lepiej niż systemy Fuzzy Logic czy PiD ( programuj i dąż )

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij