odnawialne źródła energii

Facebook Facebook
Kogeneracja z biomasy czyli tanie wytwarzanie prądu i ciepła w jednym systemie grzewczym
15.03.2017

Kogeneracja z biomasy czyli tanie wytwarzanie prądu i ciepła w jednym systemie grzewczym

Ogrzewanie tartaków, stolarni, sortowni, suszarni itp może być tanie.To wiedzą już wszyscy inwestorzy, którzy zakupili piece lub kotły przemysłowe przystosowane do spalania odpadów biomasy leśnej np: wiórów, zrębki czy trocin albo odpadów typo agro np: słomy, pestek, wytłoków, osadów.Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że wytwarzając ciepło można dodatkowo generować prąd. A właśnie w przetwórstwie drewna, przemyśle recyclingu lub spożywczym to właśnie koszt energii elektrycznej jest najwyższy, często przewyższając koszty generowania ciepła.

 

Tani prąd z kogeneratora.

Jak pisałem wcześniej, wytwarzając ciepło można też generować prąd czyli w jednym urządzeniu wytwarzamy energię elektryczną i cieplną. Taki system popularnie nazywa się kogeneracją lub systemem wytwarzania energii skojarzonej, a po angielsku CHP czyli combined heat & power - kombinowana energia cieplna i elektryczna. Kogeneratory czyli urządzenia, które wytwarzają taką energię mogą być rożne. Wszystkie jednak są źródłem taniego prądu i pozwalają na redukcję kosztów energii elektrycznej nawet do 90 %.

Systemy kogeneracji.

Na rynku mamy obecnie dwa wiodące systemy kogeneracji do spalania zarówno gazów jak i biomasy.

Pierwszy system to klasyczna zgazowarka, która umożliwia nam wytwarzanie biogazu lub syngazu a potem spalanie go w silniku elektrycznym.Taki silnik może generować od 20 kW do 950 kW prądu i ciepła. Co ciekawe charakteryzuje się on wysoką sprawnością cieplną siegającą do 91 %. I to właśnie ten współczynnik jest jego największą zaletą. Generując bowiem 100 kw ciepła otrzymujemy 90 kw prądu czyli dużo.

Drugi system to wytwornica pary lub piec parowy, który dostarcza nam parę nasyconą kierowaną potem do turbiny parowej. Tu nie mamy ograniczeń mocy ale niestety sprawność układu jest znacznie niższa bo sięga ok 20 % czyli ze 100 kW ciepła generujemy 20 kW prądu.Nie dziwi zatem fakt, że ten system znajduje zastosowanie głównie w energetyce i ciepłowniach osiedlowych

 

Z czego wytwarzać tani prąd ?

Z czego zatem wytwarzać tani prąd ? Generalnie nasza firma jest w stanie dostarczyć oba systemy kogeneracji ale preferowany jest właśnie ten pierwszy. Budując zgazowarkę kierujemy się głównymi pytaniami:

- jakie paliwo będzie zgazowywane

- jaką ma wartość opałową oraz nasypową

- ile popiołu zostanie nam po procesie zgazowania.

Zgazować można praktycznie wszystko to biomasy agro, leśnej  - które są stosunkowo najtańsze. Można też pozyskiwać biogaz z biogazowni co jest najtańszym systemem kogeneracji gdyż w takim przypadku unikamy kosztu użycia zgazowarki. Przy odpowiedniej strukturze gazów - możemy je po oczyszczeniu i osuszeniu podawać bezpośrednio do silników spalinowych generujących prąd i ciepło.To właśnie takie instalacje kogeneracji są najtańsze i najszybsze w budowie.Kogeneratory biomasy są dużo droższe ze względu na konieczność budowy zgazowarki.

W najtańszym systemie kogeneracji od strony kosztów inwestycji, możemy wytwarzać prąd z biogazu, sygnazu, gazu ziemnego, lpg/ cng.Obecnie wytwarzanie prądu z własnie tych gazów jest najtańsze.Najdroższy system kogeneracji to ten, który zawiera turbinę parową. Koszt systemy generacji prądu na poziomie 200 kWh/el przekracza niestety 1 mln zł.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij